E dimë që adhuruesve të coca colës ( dhe jo vetëm) nuk ju pëlqen ky lajm, por media britanike “The Sun” ju sinjalizon që disi të hiqni dorë mbi këtë produkt. “The Sun” shkruan për një rrezik të mundshëm të depresionit sipas një studimi të “Harvard”, si pasojë e ëmbëlsuesve artificialë që gjenden në pijen e colës dietike

Ngrënia e çdo ushqimi ultra të përpunuar – duke përfshirë pijet e gazuara, ushqimet e gatshme dhe patate të skuqura – rrit shanset për t’u prekur nga bluza, zbuluan studiuesit amerikanë.

Studiuesit thanë se kimikatet në pije mund të shkaktojnë ndryshime në tru të lidhura me shëndetin e dobët mendor.

Dr Raaj Mehta, i Shkollës Mjekësore të Harvardit, tha: “Marrja më e madhe e UPF, veçanërisht pijet e ëmbla artificialisht, shoqërohet me rritjen e rrezikut të depresionit”.

Rreth një në gjashtë britanikë të moshës 16 vjeç e lart kanë depresion të moderuar deri në të rëndë, tregojnë të dhënat e Zyrës për Statistikat Kombëtare.

Ushqimet ultra të përpunuara janë çdo produkt që ka kaluar në nivelin maksimal të përpunimit dhe shpesh përmban përbërës që nuk do t’i përdornit në kuzhinë. Këto mund të përfshijnë aditivë ushqimorë, yndyrna të hidrogjenizuara, niseshte të modifikuara, emulsifikues dhe numra E, sipas sistemit të klasifikimit NOVA.

Hulumtimet e mëparshme i kanë lidhur ato me obezitetin, diabetin e tipit 2 dhe kancerin.

Aspartame – një ëmbëlsues artificial që gjendet në shumë pije ultra të përpunuara si Diet Coke – u etiketua “potencialisht kancerogjene” nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në korrik.

Burimi: The Sun

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *