JO PIAZZA

Verën e kaluar, bëra një udhëtim në Itali për të përfunduar librin tim të ardhshëm “Trashëgimia siciliane – një mister i shijshëm i vrasjeve familjare me kthesa të forta”. Duke u endur nëpër Palermo një pasdite, hyra në një butik të vogël dhe pash një palë pantallona të ndezura rozë. Unë nuk kisha veshur asgjë kaq të guximshme dhe të ndritshme që nga universiteti. Ato më thirrën dhe unë thjesht duhej t’i provoja. Zemra ime u mbyt kur pashë se më ishin shtrënguar rreth barkut – unë kisha lindur fëmijën tim të tretë vetëm një vit më parë. I thashë me turp shitëses se nuk do t’i merrja.

“Mbylle gojen!” më tha ajo duke pirë një cigare. “Ti je e bukur. Jeni e shqetësuar për këtë?” Ajo ma kapi barkun aq fort sa la gjurmë. “Kujt i intereson? Askujt nuk i intereson. Ju do t’i vishni këto pantallona si një mbretëreshë.”

Lexues, i bleva pantallonat. Sigurisht, i bleva pantallonat. I bleva sepse kisha pak frikë prej saj dhe gjithashtu sepse ndoshta kishte të drejtë. Ishte ndër furçat e mia të shumta me atë që unë do ta quaja Energjia e Madhe Siciliane, diçka që shpresoj të bëhet një rëndësi për gratë amerikane.

Më lejoni të sqarohem pak: Këtë vit kam mbushur një moshë kur shoqëria i ka thënë prej kohësh grave që të fillojnë të zhduken. Mosha është 43-vjeç – një kohë kur gratë fillojnë të injorohen me mirësjellje, në vend që të festohen për mënyrën se si ishim në të 20-at dhe 30-at tona. Në këtë moshë, shumica prej nesh nuk po bëjnë më bebe, nuk po martohen dhe nuk po luajnë më si personazhi kryesor në komeditë tona romantike të çuditshme…ose kështu na është thënë.

Por ajo që na është thënë është e gabuar. Këto ditë, po bëhem më e guximshme dhe më e zhurmshme. Ka të bëjë shumë me këtë udhëtim dhe atë që mësova nga gratë siciliane që takova. Së bashku me gjithë verën, djathin dhe mishin, përfundova duke sjellë diçka të papritur përtej Oqeanit Atlantik me vete.

Unë solla energjinë e lavdishme Big Sicilian.

Do të shkoja aq larg sa të thosha se është si të krahasosh një mace shtëpiake me një leopard.
Gratë siciliane shpesh ndihen si gra të ndryshme nga homologet e tyre amerikane. Ato e mbajnë veten me krenari dhe besim. Ato veshin bikini në të gjitha moshat në të gjitha përmasat,

E pashë egërsinë e grave siciliane vazhdimisht gjatë vizitës sime. E pashë në bare ku më uleshin për të filluar biseda për gjithçka dhe asgjë. E pashë në restorante ku të huajt u përkulën dhe kërkuan të provonin diçka nga pjata ime. E pashë në plazhe ku gratë në të 90-at po nxiheshin në vende të trupit të tyre që në trupin tim nuk e kishin parë diellin për 10 vjet.

Të gjithë të tjerët duken jashtëzakonisht të ngadaltë në krahasim me gratë siciliane. Duart e tyre rrotullohen rreth flokëve të tyre ndërsa flasin. Ato gumëzhijnë rreth bareve dhe shesheve si kolibri në vapë. Ato ju prekin gjatë gjithë kohës, duke ju puthur në faqe, duke ju fërkuar rreth shpinës pa asnjë arsye. Energjia e tyre është ngjitëse në mënyrat më të mira dhe përshkon çdo faqe të romanit tim. Madje më frymëzoi të krijoj një personazh të ri që as nuk e kisha planifikuar: një biznesmene siciliane e quajtur Giusy, e cila ia del mbanë duke veshur një zinxhir ari me hallka sa gjysmë dollarësh dhe një palë sytjena që i ngrenë gjoksin deri te mjekra e saj.

Si një grua e supozuar e moshës së mesme, jam përpjekur ta fus këtë besim në çdo aspekt të jetës sime. Unë them atë që dua. Unë u them miqve të mi se janë mbretëresha dhe kërcej në mes të restoranteve që nuk kanë pistë kërcimi. Unë zotëroj atë që jam, pavarësisht se çfarë mund të më thotë shoqëria se kush duhet të jem “në moshën time”.

Unë nuk do të gënjej dhe do të them që ndonjëherë nuk është një luftë. Disa muaj pasi u ktheva në shtëpi në Philly, m’u desh të bëja një fotosesion të ri të autorit për Sicilian Heritance dhe e kisha pak frikë. Teksa po pastroja dollapin tim për veshjet, u përpoqa të gjeja gjëra që do të tregonin një zonjë autore shumë serioze të një moshe të caktuar. Pastaj gjeta pantallonat e mia rozë.

“Ti je një mbretëreshë,” pëshpërita me vete ndërsa i nxora jashtë dhe më pas i kombinova me një xhaketë sportive të përshtatshme në ngjyrë rozë dhe diçka edhe më të guximshme … një bluzë që ishte pak e shkurtër. Kush dreqin mendova se isha? Çfarë po bëja?

Kam veshur kostumin rozë. Kam treguar barkun, dekoltenë dhe trupin në një mënyrë që nuk e kam bërë prej vitesh. Guxoj ta them, unë shkëlqeva me atë Energjinë e Madhe siciliane./doramagazine

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *