Një herë një fëmijë më bëri një pyetje që nuk ishte e lehtë për t’u përgjigjur. “Pse ndodh,” donte të dinte ai, “që zonjat veshin pantallona dhe burrat përdorin kolonjë me erë të bukur?” Në stilin tipik të Dashit, hodha një përgjigje impulsive. “Epo,” i thashë shpejt, para se ai të mund të mendonte për ndonjë gjëegjëzë më të turpshme, “kjo është sepse ka pak grua në çdo burrë dhe ka pak mashkull në çdo grua. Tani le të luajmë damë.”

Duke parë mbrapa, unë jam mjaft krenar për mençurinë time të menjëhershme të Marsit. Kjo deklaratë është e vërtetë në një farë mase për të gjitha shenjat e Diellit, dhe është super e vërtetë për Peshoren. Ju mund të gjeni një gjurmë të seksit të kundërt tek mashkulli më i fortë dhe më i fortë Peshore, dhe Afërdita luan të njëjtin mashtrim në balancuesin e peshores femërore.

Ajo mund të jetë po aq e hollë sa një lepur me gëzof dhe i bardhë dhe mund të pëshpërisë me bindje të butë. Ajo mund të vishet me mëndafsh dhe lidhëse, dhe flokët e saj mund të nuhasin kolonjën aromatike. Ajo madje mund të duket si një kukull e vogël që mund ta ngrini me njërën dorë (megjithëse një ngjitës Demi ose Shigjetari do ta bënte atë dukshëm më të fortë). Por me gjithë feminilitetin e saj, sjelljet e ëmbla dhe hirin e mrekullueshëm, kjo vajzë vesh një palë pantallona me lehtësi të habitshme dhe ato do t’i përshtaten mjaft mirë. Proceset e saj mendore funksionojnë me logjikën mashkullore dhe ato mund të përputhen me tuajat në çdo diskutim që dëshironi të filloni. Ata madje mund t’i lartësojnë tuajat me raste, megjithëse ana femërore e gruas së Peshores është zakonisht shumë e zgjuar për t’ju lejuar ta kapni atë derisa të kaloni në mënyrë të sigurt muajin e mjaltit. Gjatë sezonit të çiftëzimit, ajo do të jetë e kujdesshme që të mos ju mundë në shah, por nuk do ta fshehë mendjen e saj të mprehtë pas atyre gropëzave të buta përgjithmonë. Në fund të fundit, do të trajtoheni me një shfaqje të fuqisë së saj të trurit.

Shumica e femrave të Peshores do të nxjerrin mendjen e tyre të zgjuar sa herë që shfaqet një temë me mundësinë më të vogël të debatit. Mund të jetë çdo gjë, nga arsyeja pse nuk duhet të vishni jakë me butona deri tek ajo që ju pengon të rriteni në punë. (Ajo do të ndiejë se kjo e fundit është pjesërisht faji juaj dhe pjesërisht faji i shefit tuaj. Gjithçka me Peshoren përfundon si gjashtë nga një dhe gjysmë duzine e një tjetri – vetëm kështu që gjithçka del në shesh.) Nëse refuzoni të ngriheni në karremin , ajo do të debatojë me veten. Një vajzë Peshore mund të fillojë vetëm një Donnybrook, ta ndjekë vetëm dhe ta përfundojë e vetme, në një lulëzim të madh. Kontributi juaj i vetëm mund të jetë “Por pse?” ose “Unë nuk mendoj kështu”, por ndonjëherë kjo është gjithçka që asaj i duhet për të dhënë një monolog të shkëlqyer, i cili mund të zgjasë për një orë ose më shumë. Megjithatë, gjatë gjithë kësaj, me siguri do të mbyteni në sharmin e saj. Ajo do ta ndezë atë buzëqeshje të padurueshme të shijshme çdo të tretën fjali ose më shumë, dhe ju do të përfundoni duke ndryshuar mendjen tuaj po aq lehtë sa ajo ndryshon seksin e saj duke marrë përsipër prerogativën e burrit, më pas duke u kthyer te një lepur përkëdhelës dashurie. Ajo do t’ju bindë me logjikë të pastër të qartë. Nuk do të humbisni shumë – përveç krenarisë suaj dhe vështirë se do t’ju mungojë kjo, nën magjinë e asaj buzëqeshjeje të butë Peshore. Zakonisht ajo ka të drejtë, sepse vendimet e saj përfundimtare konsiderohen po aq me kujdes sa ato të Gjykatës së Lartë. Femrat e Peshores nuk kanë nevojë për shumë inkurajim për të filluar një krahasim verbal duke shkuar midis dy këndvështrimeve. Një sezon politikisht aktiv do t’i japë asaj shumë shanse për të mprehur retorikën dhe talentin e saj argumentues. Ajo bëhet një punëtore e madhe politike, pasi të vendosë se cila anë dhe cili kandidat ka të drejtë.

Ndoshta mënyra më e mirë për t’ju bërë të vlerësoni gruan tuaj Peshore është t’ju japim një përmbledhje të shpejtë se çfarë do të përballeshit me shenjat e tjera të Diellit në një situatë të thjeshtë. Le të themi se po diskutoni temën e kartave telefonike. A duhet t’i përdorin njerëzit sot, a janë të modës së vjetër dhe si duhet të duken? Merrni një fluturim të shpejtë rreth zodiakut. Pretendoni se jeni i vetmi burrë në një dhomë me dymbëdhjetë gra. (Ky duhet të jetë një supozim i këndshëm.)

Dashi: Nuk ju duhen. Unë përdor telefonin. Demi: Është e rrallë që të telefonoj. Njerëzit më vizitojnë. Binjakët: Thirrje! Kush ka kohë për kartat e thirrjes?

Luani: Epo, sikur të ishin vërtet të egër dhe me pamje mbresëlënëse-

Virgjëresha: Më duhet të kontrolloj Emily Post dhe të shoh saktësisht se çfarë thotë ajo.

Shigjetari: Grua ime! Do të thoni që njerëzit kërkojnë kohë për ato mbeturina?

Akrepi: Nëse nuk janë në shtëpi, më mungon. Nëse është humbja e tyre, jo e imja.

Ujori: Pyes veten nëse bie shi jashtë? Mendova se dëgjova bubullima.

Gaforrja: Kartat janë kaq jopersonale. Më mirë do të shkruaj një shënim.

Peshqit: Unë gjithmonë e ndiej kur njerëzit nuk janë aty, dhe i thërras vetëm kur marr një mesazh të fshehtë që duan të më shohin.

Bricjapi: Zakoni është krejtësisht i duhuri. Por nuk ka kuptim të diskutoj dizajnin. Nëse nuk është i gdhendur, nuk është një kartë telefonike.

Peshorja; Epo, gjithçka varet. Nëse doni të bëni gjënë e duhur, duhet t’i keni ato. Është një gjest simpatik. Nga ana tjetër, përdorimi i tyre mund të duket pretencioz sot, dhe gruaja moderne është shumë e zënë për t’u shqetësuar me to. Sigurisht, duhet të merrni parasysh arsyen që qëndron pas zakonit. Pastaj përsëri, ka njerëz që nuk mund të përballojnë kartat e thirrjeve. Nëse është një tendosje për buxhetin, ato nuk janë vërtet të nevojshme. Megjithatë, duke parë anën tjetër të saj, nuk mund të mos ndjej se bukuria dhe hiri i së djeshmes mungon në ritmin e furishëm të sotëm, kështu që mund të jenë para të shpenzuara mirë. Unë mendoj se ato duhet të gdhendën. Megjithatë, është e vërtetë se diçka ndryshe do të pasqyronte personalitetin individual. Një person krijues mund të dizajnojë të tijën. Por karta të tilla individuale mund të keqkuptohen nga njerëz shumë socialë, e dini?. Të paktën unë mendoj se duhet të jetë. Por ende mirë…

Tani asaj i kanë mbaruar pro dhe të kundër dhe ajo ndrydhet paksa, nën tendosjen e zgjidhjes së argumenteve të saj dhe duke u përpjekur të nxjerrë një vendim të vërtetë e të vendosur nga shorti.

Ju mund të shihni se femra Peshore nuk është asgjë nëse jo e drejtë dhe e përkushtuar ndaj gjykimit të ekuilibruar përreth. Ju mund të mërziteni pak me devijimet e saj në tema të zakonshme, si kartat e vizitës, por do t’i vlerësoni sinqerisht përpjekjet e saj për drejtësi dhe aftësinë e saj për të gjykuar saktë duke peshuar të gjitha anët, kur bëhet fjalë për diçka që ka vërtet rëndësi. Gra të tjera mund të hedhin poshtë mendimet që pasqyrojnë natyrën e tyre individuale dhe rrallëherë kujdesen shumë për atë që mendoni ose për një përgjigje të drejtë. Për një grua Peshore, nuk ka gjë të tillë si ajo që ajo mendon se është e drejtë. Mendimi juaj meriton po aq respekt sa i saj dhe i Platonit, derisa të merret vendimi, bazuar në të metat në argumentet e saj, tuajat dhe të gjithë filozofëve.

Burimi: Zodiac reads

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *