Taylor Swift rrëmbeu shfaqjen në çmimet Grammy të këtij viti, duke u bërë interpretuesja e parë që fitoi çmimin për albumin e vitit katër herë.

Superylli më parë qendronte krah në tre fitimet e albumit më të mirë me Stevie Wonder, Paul Simon dhe Frank Sinatra.

Ajo mori çmimin nga Celine Dion, e cila bëri një paraqitje të papritur mes frikës shëndetësore. Swift gjithashtu përdori ngjarjen për të zbuluar një album të ri surprizë.

Miley Cyrus dhe Billie Eilish morën çmimet e tjera kryesore në ceremoninë e së dielës.

Shfaqja e Los Anxhelosit u dominua nga femrat, me yjet e R&B SZA dhe Victoria Monét dhe supergrupin indie tërësisht femra Boygenius duke marrë çmime të shumta dhe ikonat e muzikës Tracy Chapman dhe Joni Mitchell duke dhënë performanca të rralla dhe prekëse.

Killer Mike ishte fituesi kryesor mashkull, duke marrë tre trofe rap. Por suksesi i tij u errësua nga një grindje e dukshme në prapaskenë, e cila bëri që ai të “rezervohej për kundërvajtje”, tha policia e LA.

Çmimet më të mira Grammy


Albumi i vitit – Taylor Swift, Midnights
Rekordi i vitit – Miley Cyrus, Flowers
Kënga e vitit – Billie Eilish, What Was I Made For?
Artistja më e mirë e re – Victoria Monét


Celine dhe Taylor festuan


Dion pati një pritje të ngazëllyer kur doli për të prezantuar trofeun e albumit më të mirë, pothuajse një vit pasi u detyrua të anulonte të gjitha shfaqjet e saj live pasi u diagnostikua me një çrregullim të rrallë neurologjik.

“Kur them se jam e lumtur që jam këtu, me të vërtetë e kam parasysh nga zemra”, tha ajo para publikut.

Pati një përgjigje po aq entuziaste kur Dion shpalli emrin e Swift si fituesin e albumit më të mirë.

Arritja historike është një nga të shumtat që ylli ka arritur vitet e fundit. Ajo tha se “do të donte t’ju thoshte se ky është momenti më i mirë në jetën time”, por që thjesht mbarimi i një kënge, provat ose përgatitja për të luajtur një shfaqje e bën atë po aq të lumtur.

Foto: Reuters

“Për mua çmimi është puna”, tha ajo. “Gjithçka që dua të bëj është të vazhdoj të jem në gjendje ta bëj këtë. E dua shumë. Më bën kaq të lumtur. Më bën jashtëzakonisht të mahnitur që i bën të lumtur disa njerëz që votuan edhe për këtë çmim.”

Swift më parë fitoi albumin e vitit në 2010 për Fearless, në 2016 për 1989 dhe në 2021 për Folklor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *