Pamje dramatike u publikuan sot nga një hyrje aeroporti në Indonezi, ku një punonjës i ekuipazhit bie nga disa metra lartësi në pistë.

Anëtari i ekuipazhit nuk e kishte idenë se kolegët ne toke kishin larguar shkallët e zbritjes nga mjeti TransNuse Airbus që kishte përfunduar zbarkimin.

Ai shihet duke folur me dikë brenda avioni teksa nis të dalë. Për shkak të incidentit ka marrë disa plagë në tru, por raportohet se është jashtë rrezikut për jetën, shkruajnë mediat vendase.

TransNusa tha se incidenti ishte shkaktuar nga një ndërprerje në komunikimin midis koordinatorit të fluturimit dhe oficerit përgjegjës për shkallët e hipjes së pasagjerëve.
“Siguria është përparësia kryesore për TransNusa në çdo aspekt të operacioneve të fluturimit,” tha kompania.

“Në lidhje me këtë incident, ne kemi koordinuar me (kontraktorin e trajtimit tokësor PT Jasa Angkasa Semesta) për të përmirësuar procedurat e sigurisë dhe për të zbatuar masa më të rrepta parandaluese për të parandaluar incidente të ngjashme në të ardhmen.

“Ne jemi të përkushtuar që të përmirësojmë vazhdimisht standardet e sigurisë dhe të sigurojmë që të gjitha aktivitetet tona operacionale të ecin në mënyrë të sigurt dhe pa probleme.”

Autoritetet e Aeroportit të Xhakartës po hetojnë gjithashtu.

TransNusa është me bazë në Xhakartë dhe u lançua në vitin 2005. Ajo ndaloi operacionet në vitin 2020 për shkak të pandemisë përpara se kompania të shitej dhe të ripozicionohej si një “transportues shërbimi premium”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *