Çdo vajzë ëndërron për dasmën perfekte, me vellon më të bukur dhe sigurisht, Princ simpatik.

Disa të famshëm janë në gjendje t’i kthejnë këto ëndrra në realitet me dasma që kushtojnë miliona dollarë dhe duken të mrekullueshme.

Nga veshjet e bëra me porosi deri te vendet që ngjajnë me parajsën, këta çifte të famshëm kryesojnë listën e dasmave luksoze që nuk do t’i harrojmë kurrë.

Këtu janë 5 dasmat më luksoze të të gjitha kohërave të famshëm të Hollivudit:

1. Princi William dhe Kate Middleton

Padyshim, dasma më e përfolur e 2011-ës dhe ndoshta ‘I do’ më e pritura që nga dasma mbretërore e Princeshës Diana, Princi William dhe Kate Middleton patën një dasmë luksoze që do të jetë shumë e vështirë për ta harruar.

Dyshja mbretërore u martuan në Westminster Abbey para 1,900 të ftuarve, ndërsa mijëra të tjerë u mblodhën jashtë për të parë të porsamartuarit duke kaluar me një karrocë me kuaj dhe duke u puthur në ballkonin e Pallatit Buckingham.

Vetëm torta kushtoi 80,000 dollarë dhe fustani i Middleton i bërë me porosi kushtoi 70,000 dollarë. Në përgjithësi, dasma duhej të mbështetej nga taksapaguesit e Anglisë, sepse kushtoi mbi 30 milionë dollarë.

2. Kim Kardashian dhe Kris Humphries

E gjithë bota pati fatin ta shihte këtë martesë falë një ekipi kamerash aq të madh sa që 50 të ftuar duhej të priten për të akomoduar për të. Kim Kardashian dhe Kris Humphries u martuan në një ceremoni të bukur vintage të Hollywood-it me temë bardh e zi, ku ajo ndihmoi në hartimin e çdo detaji.

Vendi ishte në një pronë private në Montecito, Kaliforni, me vlerë rreth 20 milionë dollarë. Mbi 500 të ftuar dëshmuan “I do’s” nën tendat e mëdha të bardha që ishin ndërtuar për të mbajtur dasmën të fshehtë dhe për t’u përshtatur me temën bardh e zi.

Të mos harrojmë edhe fustanet e nusërisë; po, kishte më shumë se një. Secila prej tre fustaneve ishte Vera Wang dhe thuhet se kushtonte 20,000 dollarë një fustan. E gjithë dasma kushtoi diku nga gjashtë deri në dhjetë milionë dollarë, por nuk do të prisnim asgjë më pak nga Kim Kardashian. Por pavarësisht lidhjes së pasur, çifti nuk zgjati.

3. Elizabeth Hurley dhe Arun Nayar

Elizabeth Hurley dhe trashëgimtari indian i tekstilit Arun Nayar filluan lidhjen në vitin 2002 dhe pritën të martoheshin deri në vitin 2007. Dasma luksoze tetë-ditore ia vlente pritja. Për shkak se çifti kishte prejardhje të ndryshme, dasma e tyre u nda në dy vende.

Për martesën britanike, Hurley u martua me Nayar në një ceremoni të bukur në Kështjellën Sudeley në Gloucestershire ku Elton John dha nusen.

Dasma vazhdoi në Indi në një ceremoni të ngjashme me yje. Hurley kishte veshur fustane të zbukuruar bukur dhe shatërvanët me çokollatë ishin të shpërndara në të gjithë vendin duke e bërë këtë martesë të paharrueshme. Dasma kushtoi rreth 2.5 milionë dollarë. Çifti u nda në vitin 2011.

4. Fergie dhe Josh Duhamel

Ky çift i famshëm zgjodhi një martesë me fantazi të bardhë në Church Estates Vineyards në Malibu. Fergie dhe Josh Duhamel shkëmbyen betimet nën pemët e magnolisë të mbushura me mijëra trëndafila të bardhë. Nusja mbante një buqetë me lule të mbushura me kristale dhe kishte veshur një fustan të bukur Dolce & Gabbana.

Pritja u mbajt në një tendë që ishte bërë si një pyll me pemë, me tavan të mbuluar me drita. Kate Hudson, Rebecca Romijn dhe Jerry O’Connell ishin disa nga shumë të famshëm që morën pjesë në këtë martesë ekstravagante. Çifti u nda në vitin 2017, por së bashku kanë një djalë.

5. Kendra Wilkinson dhe Hank Baskett

Dasma e Kendra Wilkinson dhe ish-lojtarit të NFL-së, Hank Baskett, nuk ishte vetëm luksoze, por ishte e veçantë. Ata ishin çifti i parë që u martuan ndonjëherë në rezidencën e Playboy përveç vetë Hugh Hefner. Sigurisht, duhej ta bënin të veçantë.

Kendra eci në korridor me një fustan të bardhë të stilit princeshe dhe veshi bizhuteri platini me vlerë më shumë se 100,000 dollarë nga Michael Barin.

Ceremonia u mbajt në natyrë në një lëndinë ku petale trëndafili të bardhë dhe kurora lulesh ishin rreshtuar në rresht. Qindra të ftuar, mes tyre edhe shumë shokë loje, panë çiftin e lumtur duke premtuar se do të jenë përgjithmonë bashkë në këtë ceremoni të bukur. Çifti i dhanë fund martesës së tyre në vitin 2018 dhe kanë dy fëmijë së bashku.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *