Tashmë ka një fitues për destinacionin bregdetar evropian të vitit. Revista spanjolle “Elle Espana” i ka kushtuar një artikull qytetit të bregdetar të Vlorës, duke e cilësuar si një ndër një nga destinacionet më të rëndësishme evropiane në vitin 2024, të cilën e kanë zbuluar në platformën “Booking.com”.

“Tashmë po bëjmë plane për të udhëtuar këtë vit 2024. Edhe pse kalendari është disi i shkurtër në fundjavat e gjata (nëse jo asnjë), shumë prej nesh vendosin paraprakisht destinacionet tona për Pashkë, fundjavë të gjatë maji, festivale rajonale… për të marrë më të mirën. çmimet e fluturimeve dhe akomodimit”, thuhet në artikullin e “Elle Espana”, i cili vijon duke prezantuar qytetin:

“Ky është Vlora, një qytet i vogël i vendosur në jugperëndim të Shqipërisë dhe 135 km vetëm nga kryeqyteti, Tirana (i cili mund të jetë një udhëtim i mirë ditor nëse doni të ndryshoni rutinën e plazhit) dhe pika e nisjes së Rivierës Shqiptare, në gjysmë të rrugës. midis Adriatikut dhe Jonit. Me ujëra blu, male mbresëlënëse dhe të arritshme për të gjithë, ajo ka disa nga plazhet më të bukura në Evropë, duke u bërë kështu kontinenti i Maldiveve. Mund të jetë një zgjidhje për 44% të udhëtarëve spanjollë që kërkojnë një pushim luksoz me një buxhet të ulët.

Vlora, qyteti i dytë port pas Durrësit, është i famshëm në historinë e vendit sepse aty Shqipëria shpalli pavarësinë nga Perandoria Osmane në vitin 1912.

Nëse dëshironi të bëni pak turizëm kulturor mes kaq shumë plazheve, sigurohuni që të vizitoni Muzeu i Pavarësisë; Tarraca detare e Teqesë së Kuzum Babës, e vendosur në një kodër mbi qytet; xhamia Murade, pranë bulevardit Vlorë-Skelë, në zonën arkeologjike pranë Sheshit të Flamurit; rruga e hebrenjve.

Disa nga destinacionet më të bukura të Vlorës, thesaret e Rivierës Shqiptare janë: Gadishulli i Karaburunit, më i madhi në Shqipëri; Ishulli i Sazanit; parku antik i Orikut, parku arkeologjik i Amantias, si dhe fshatrat e bukur bregdetar dhe shpellat e paeksploruara në detin Jon, kalaja e Porto Palermos në Himarë.

Por nuk mund të harroni thesare të mëdha natyrore si laguna e Nartes, ishulli i Zvërnecit apo Triporti. Nëse nuk keni vertigo, kaloni urën e ngushtë prej druri në ishullin e Zvërnecit për të parë Manastirin magjepsës të Shën Mërisë.

Vlora po shfaqet gjithashtu si një destinacion kulinarie: pjatat do t’ju lejojnë të shijoni shijen e Italisë përtej Adriatikut, e cila bekon kuzhinën vendase me ushqime të freskëta deti, ylli i shfaqjes, por nëse doni të provoni një gastronomi tipike shqiptare, zgjidhni tavë kosin, mish qengji të butë të pjekur me oriz në një salcë kosi me erëza“, perfundon artikulli.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *