xr:d:DAFtDvFoErM:944,j:7910994423951501582,t:24031419

Ylli shqiptar, Dua Lipa sapo lancoi albumin e saj °Radical Optimism°. Ajo ka nisur një epokë të re që nga nëntori, kur debutoi “Houdini”, singulli i parë nga projekti i shumëpritur. Në mars, pas javësh spekulimesh, ajo zbuloi titullin e albumit: Radical Optimism, i cili më në fund lansohet të premten.

Lipa së pari ndau detaje rreth albumit kur foli me Rolling Stone për një kopertinë që u publikua në janar. Ja gjithçka që ajo na tregoi për muzikën e saj të re dhe çfarë mund të presim nga epoka e albumit të saj.

Filloi të punojë me muzikë të re në vitin 2021

U desh pak kohë që Lipa të niste turneun e saj Future Nostalgia, kështu që ajo kishte kohë në mes për të filluar të mendonte për lëvizjen e saj të radhës. “Unë mendoja, ‘mund të kthehem në studio dhe të filloj të punoj për një projekt të ri’, tha Dua gjate nje interviste. “Dhe për mua, më duhet të shkruaj shumë derisa të marr idenë time.” 

Ajo përfundoi duke shkruar shumë… 97 këngë në fakt. Natyrisht, shumica e asaj që Lipa shkroi për albumin përfundoi në dyshemenë e dhomës së prerjes, veçanërisht këngët e shkruara para se ajo të niste turneun e saj. Për Lipën, albumi nuk filloi me të vërtetë derisa ajo vendosi Kevin Parker, Danny L Harle, Tobias Jesso Jr. dhe Caroline Ailin në një dhomë së bashku. Ata të katër përfunduan duke qenë bashkëpunëtorët e saj kryesorë në album – ajo i referohet si “banda” e saj – dhe përfunduan duke punuar në tetë nga 11 këngët.

Tekstet tregojnë përvojën e saj si beqare

Ndonëse Lipa duket se tani është e lidhur për fat të mirë me aktorin Callum Turner, ajo kishte kaluar një ndarje masive në mes të shkrimit të Optimizmit Radikal. Ajo dhe modeli Anwar Hadid u ndanë në vitin 2021, pak para se të shkonte në turne. Në kohën kur “banda” e saj filloi të punonte së bashku në korrik 2022, Lipa kishte filluar sërish të takohej. Siç kujton Lipa, ajo do të vinte në seancat e mëngjesit pas një takimi, e armatosur me histori që frymëzonin këngë si “Training Season” dhe “Illusion”.

“Takimi, mendoj në përgjithësi, është pak konfuz,” pranoi ajo për përvojën e saj. “Nëpërmjet miqve të miqve ose njerëzve të cilëve ju besoni mund të takoni njerëz të rinj, sepse [takimi] nuk është vërtet aq i drejtpërdrejtë kur je, mendoj, një person publik”.

Ajo ka lëvizur nga zemra e saj e thyer

Të paktën dy këngë lënë të kuptohet për fundin e marrëdhënies së saj afatgjatë dhe shumë të publikuar me Hadid. Njëra prej tyre është një vështrim “evoluar” ndaj ndarjes, nga këndvështrimi i dikujt që jo vetëm që ka ecur përpara, por që është gjithashtu i lumtur të shohë se e ka bërë edhe ish-i i saj. Ajo shkon aq larg sa të komplimentojë lidhjen e re të ish-it, duke e quajtur të dashurën e tij të re “me të vërtetë të bukur” dhe gjen qetësi ndërsa ai ecën përpara: “Duhet të të kam dashur më shumë seç kam ditur ndonjëherë.… Nuk jam e çmendur/unë “Nuk jam e lënduar/Ke gjithçka që meriton.”

“Kur ti ke një ndjenjë të tillë, ndihesh vërtet i rritur sepse je sikur, “Oh, ah, unë jam një qenie njerëzore aq e evoluar sa mund ta shoh ish-in tim të ecë përpara dhe të ndihem mirë për këtë”,” ajo. shpjegoi, duke shtuar se kjo ishte një e re për të. “Mendoj se kam pasur ndarje në jetën time ku jam ndjerë sikur i vetmi lloj i ndarjes që mund të kishe ishte kur gjërat thjesht përfunduan shumë keq. Gjërat që përfunduan në një mënyrë të bukur ishte një gjë kaq e re.… Më mësoi shumë.”

Tingulli i këngëve të reja është frymëzuar nga Primal Scream, Massive Attack dhe Britpop i viteve nëntëdhjetë.

LP-ja e tretë e Lipës është një haraç për kulturën rave në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe për remikset psikedelike të zgjeruara që ajo do të dëgjonte në radio natën vonë gjatë vozitjes nëpër Londër.

“Ky rekord duket pak më i papërpunuar,” shpjegoi ajo. “Dua të kap thelbin e rinisë dhe lirisë dhe të argëtohem dhe thjesht t’i lë gjërat të ndodhin, qofshin të mira apo të këqija. Nuk mund ta ndryshosh. Thjesht duhet të rrokullisesh me grushtet e çdo gjëje që po ndodh në jetën tënde”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *