Njoftimin e ka bërë të ditur ai me një postim në Instagram. Mark Zuckerberg, themeluesi dhe CEO i Meta, tha se dëmtoi një ligament të gjurit gjatë stërvitjes së arteve marciale. Në postim, 39-vjeçari ka postuar një seri fotosh të tij në një shtrat spitali, me njërin gju të mbështjellë me një mbajtëse të përpunuar. “E grisa ACL-në time gjatë një sporti dhe sapo dola nga operacioni për ta zëvendësuar atë”, shkroi Zuckerberg. “I jam mirënjohës mjekëve dhe ekipit që kujdeset për mua”.

Për shkak të dëmtimit të tij, shpjegoi Zuckerberg, ndeshja konkurruese MMA (Artet Marciale të Përziera) për të cilën po përgatitej u shty. “Unë isha duke u stërvitur për një luftë konkurruese MMA në fillim të vitit të ardhshëm, por kjo do të rritet pak tani,” tha ai. “Mezi pres ta bëj pasi të shërohem. Faleminderit të gjithëve për dashurinë dhe mbështetjen”.

Siç dihet tashmë, Mark Zuckerberg është një adhurues i madh i arteve marciale. Në veçanti, për më shumë se një vit ai u stërvit në Jiu-jitsu brazilian, një art luftarak vetëmbrojtës, dhe fitoi një turne amator.

Pak muaj më parë, shkëmbimi i tij në rrjetet sociale me Elon Musk, CEO i “Unë e dua këtë sport dhe kam qenë gati të luftoj që nga dita që Elon më sfidoi,” tha Zuckreberg në Threads.

MMA dhe Sparring, çfarë janë?1
Akronim për Artet Marciale të Përziera Angleze, MMA është një sport luftarak në të cilin dy sfiduesit mund të përdorin çdo teknikë të mundshme marciale për të mposhtur njëri-tjetrin dhe që përfshin lëvizjet e Xhudos, Karatesë, Muay Thai, Boksit, Mundjes, Grappling dhe Kikboksit.

Shumë i përhapur veçanërisht në Shtetet e Bashkuara, ku është rikthyer në rëndësi që nga viti 1800 pasi është zhdukur për shumë shekuj, origjina e këtij sporti daton në pankratin e lashtë grek dhe u prezantua në Lojërat Olimpike të 648 para Krishtit, duke u përhapur më pas në të gjithë shoqërinë. romake.

Termi sparring i referohet një forme trajnimi sportiv, i cili praktikohet nga atleti në çifte me një partner që nuk është domosdoshmërisht trajneri. Përdoret gjerësisht në disiplina individuale, si boksi ose artet marciale

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *