Çdo muaj, Netflix shton filma dhe shfaqje televizive në bibliotekën e tij. Këtu janë zgjedhjet tona për disa nga titujt e rinj më premtues të tetorit.

“Kthimi i Tanya Tucker: me Brandi Carlile”
Transmetimi filloi: 1 tetor

Këngëtarja e muzikës country Tanya Tucker ishte ende adoleshente kur regjistroi këngët e saj të para hit në fillim të viteve 1970; dhe arritja në krye të top-listave në një moshë të re shpejt çoi në probleme si abuzimi me substancat, marrëdhëniet e këqija dhe frika e skenës. Dokumentari i regjisores Kathlyn Horan “The Return of Tanya Tucker: Featuring Brandi Carlile” përdor regjistrimin dhe publikimin e një albumi të rikthimit të Tucker në 2019 – i kryesuar nga yjet modernë të alt-country Carlile dhe Shooter Jennings – si kornizë për një vështrim më gjithëpërfshirës të jeta e trazuar e muzikantit. Ky është një film prekës për një artiste që përpiqet të gjejë sërish zërin dhe qëllimin e saj, i ndihmuar nga dy fansa të famshëm që ndonjëherë mundohen të bindin Tuckerin se e dinë se çfarë po bëjnë.

“Lupin” Pjesa 3
Filluar transmetimi: 5 tetor

Pas një pushimi të gjatë, seriali francez i aventurës “Lupin” është rikthyer për shtatë episode të tjera të grabitjeve me aksione të larta dhe komenteve dinak sociale. Omar Sy rikthehet si Assane Diop, i cili e ka kthyer neverinë e tij ndaj të pasurve dhe të fuqishmëve – dhe dashurinë e tij për personazhin e hajdutit zotëri të autorit Maurice Leblanc, Arsène Lupine – në një karrierë fitimprurëse si një organizator kriminal. Komploti i dredhur i shfaqjes kërcen midis sekuencave drithëruese të kaperit dhe skenave që eksplorojnë të kaluarën e Assane si djali i një emigranti senegalez. Seti i mëparshëm i episodeve përfundoi me heroin që arriti një nga qëllimet e tij kryesore: hakmarrjen ndaj armikut më të madh të familjes së tij. Seti i ri fillon me Assane në arrati dhe duke komplotuar lëvizjet e tij të radhës – të cilat janë të komplikuara nga bërja e tij si një hero popullor kombëtar.

‘Lojë pa hile’
Filluar transmetimi: 6 tetor

Kjo dramë e tensionuar e botës së biznesit ishte një sensacion në Sundance në fillim të këtij viti, duke nxitur audiencën me historinë e saj të dy analistëve të rinj ambicioz të fondeve mbrojtëse – Emily (Phoebe Dynevor nga “Bridgerton”) dhe Luke (Alden Ehrenreich nga “Solo”) – të cilëve Lidhja pasionante e dashurisë e fshehtë fillon të përkeqësohet pasi Emily promovohet në një pozicion mbikëqyrës në firmën e tyre. Shkrimtarja-regjisorja Chloe Domont ka punuar më parë në “Billions” dhe “Ballers”, dy seri televizive që shqyrtojnë se si paraja dhe fuqia ndërlikojnë marrëdhëniet ndërpersonale. Me “Fair Play”, Domont gjithashtu ndikon në rolet gjinore, pasi çifti tërhiqet nga kërkesat e një industrie që vlerëson mashtrimin macho. Filmi ka ritmin e një thrilleri, i ankoruar nga pyetja nëse romanca dhe karriera e Emily dhe Luke mund t’i mbijetojnë suksesit të saj të papritur.

“Rënia e shtëpisë së Usher”
Fillon transmetimi: 12 tetor

E treta e mini-serialit horror letrar të shkrimtarit-regjisorit Mike Flanagan për Netflix (pas “The Haunting of Hill House” dhe “The Haunting of Bly Manor”) përdor tregimin e shkurtër të Edgar Allan Poe “Rënia e Shtëpisë së Usher”. si një pikë kërcimi për një satirë sociale me ngjyrime gotike. Bruce Greenwood luan Roderick Usher, patriarkun e një familjeje të madhe dhe të pasur që ka bërë shumë nga pasuria e saj duke shitur farmaceutikë të rrezikshëm. Kur të gjithë fëmijët e tij të rritur fillojnë të vdesin, Roderick i tregon avokatit të kryqëzatës C. Auguste Dupin (Carl Lumbly) historinë e tragjedisë së tij të plagosur, të rrënuar në mënyrë të mbinatyrshme. Flanagan dhe shkrimtarët e tij huazojnë emra dhe ide nga libra të tjerë të Poe-s; por ata kanë vendosur sagën e tyre dhe shqetësimet e saj tematike në ditët moderne, me një kast yjor që përfshin gjithashtu Mark Hamill, Carla Gugino, Mary McDonnell dhe Henry Thomas.

‘Ngazitësit e dhimbjes’
Fillon transmetimi: 27 tetor

Emily Blunt dhe Chris Evans luajnë shitës bindës farmaceutikë në dramën “Pain Hustlers”, e fundit në një varg të fundit filmash dhe serialesh televizive që gërmojnë në rrënjët e krizës së opioideve në Amerikë. Filmi është drejtuar nga David Yates, i cili ka kaluar pjesën më të madhe të 15 viteve të fundit në krye të ekskluzivitetit të filmave Harry Potter; dhe u shkrua nga Wells Tower, i cili është vlerësuar si autor i trillimeve të shkurtra. Këta të dy përshtatin librin jo-fiction të Evan Hughes me të njëjtin emër, duke e kthyer atë në një ekspoze biznesi të madh me hapa të shpejtë dhe të mbushur me fakte. Është e ngjashme me ato si “The Wolf of Wall Street” dhe “The Big Short” në mënyrën se si përdor interluda të stilit dokumentar dhe antiheronjtë karizmatikë për të treguar historinë se si lakmia dhe etika e dobët luajtën një rol në mbishkrimin sistematik të qetësues kundër dhimbjeve.

Filma të tjerë:

4 tetor
“Beckham”
“Gara për në Samit”

5 tetor
Sezoni 1 “Gjithçka Tani”.

6 tetor
“Balerina”
“Një ftesë vdekjeprurëse”

10 tetor
“Last One Standing” Sezoni 2

11 tetor
“Big Vape: Ngritja dhe rënia e Juulit”
“Një herë e një yll”
Sezoni 1 “Pact of Silence”.

12 tetor
“Good Night World” Sezoni 1

13 tetor
“Konferenca”

17 tetor
“Djalli në gjyq”

19 tetor
“Trupat”
“Djalë kripto”
Sezoni 1 “Neon”.

Zgjedhjet e redaktorëve

45 stinët në, ‘Survivor’ përballet me realitetet e një planeti në ndryshim

A jam akoma ngjitës?

Nëse çdo markë është qesharake në internet, a ka ndonjë gjë qesharake?
20 tetor
“Krijesa”
“Doona!”
Sezoni 7 “Elite”.
“Baballarët e vjetër”
“Parajsa e mbijetuar”
“Vjeran Tomic: Spider-Man i Parisit”

25 tetor
Sezoni 1 “Jeta në planetin tonë”.

26 tetor
Sezoni 1 “Plutoni”.

27 tetor
“Vdekja e motrës”
“Shqyerje”
“Dera e Verdhë: Klubi i Filmit Lo-Fi i viteve ’90”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *