Kylie Jenner është ndoshta një nga personalitetet më me ndikim në industrinë e argëtimit dhe biznesit. Jenner njihet përmes serialit të famshëm televiziv “The Kardashians”, por ajo është një sipërmarrëse po aq e jashtëzakonshme. Ndërtimi i një marke dhe pjesëmarrja në një nga serialet televizive më të njohura dhe më të suksesshme të realitetit i ka fituar asaj një reputacion mjaft mbresëlënës. Megjithatë, duket se numri i ndjekësve të saj në Instagram ka rënë në mënyrë drastike pasi ajo së fundmi u zotua për mbështetjen e saj për Izraelin.

Shteti i Izraelit ka shpallur gjendjen e luftës që nga takimi i tij me terroristët e Hamasit. Organizata e raportuar terroriste ka bombarduar qytetin me një mori raketash vdekjeprurëse dhe forma të tjera shkatërrimi dhe madje ka hyrë me forcë në qytet sipas CNN. Fatkeqësisht, kjo sprovë ka marrë shumë jetë të pafajshme dhe për këtë arsye e ka shqetësuar botën thellësisht. Kjo situatë delikate dyshohet se ka marrë përgjigje nga njerëz me ndikim si Jenner.

Sipas The New York Post, Jenner së fundmi ri-ndau një Story në Instagram për të ofruar mbështetjen e saj për vendin e Izraelit në fillim të kësaj jave. Jenner ri-postoi një imazh nga një llogari në Instagram e njohur si ‘Stand With Us’ që është në mbështetje të veprimeve të ndërmarra nga vendi i përmendur. Postimi nga ai llogari shfaqte flamurin e Izraelit teksa valëvitej përpara një qielli plot re. Formulimi mbi të ishte: “Tani dhe gjithmonë jemi me Izraelin!”

Sapo u postua historia, ajo nxitoi ta fshinte atë sapo ndjekësit e shumtë filluan ta unfollonin në Instagram. Pasi u hoq, kritikët në X, dikur Twitter filluan ta kritikojnë atë për veprimin. Një person pohoi, “Ajo as që ishte e sigurt se çfarë postoi”.

Një tjetër tha ashpër: “Ne nuk qëndrojmë më me Kylie. Ajo është një turp.” Një e fundit mendoi, “Një veprim i keq për të, ngl.” Në atë kohë ajo mburrej me afro 401 ndjekës në Instagram, por pas kësaj, sipas Social Blade, ajo ka humbur gjithsej 230000 ndjekës duke e çuar numrin e saj në 399 në platformën e mediave sociale.
Manjatja e grimit, 25 vjeçe, ndau sërish postimin e themeluesit të Skims, në të cilin ajo u kërkoi ndjekësve të saj të mos “gjykojnë” nëse njerëzit zgjedhin të postojnë apo jo për konfliktin në mediat sociale.

“Kërkoj gjithashtu që, në kohë të vështira si këto, të mos gjykojmë se kush flet ose nuk flet, sepse të gjithë duhet të lejohen të merren me kohë krize në mënyrën që të ndihen më rehat, qoftë privatisht apo publikisht. ”, thuhet në postimin e tekstit.

Rishpërndarja erdhi vetëm disa ditë pasi Jenner u përball me reagime të kundërta për ndarjen – dhe fshirjen e shpejtë – të një grafike pro-izraelite në Historinë e saj në Instagram.

Postimi origjinal përmbante një flamur izraelit, shoqëruar me deklaratën, “Tani dhe gjithmonë ne qëndrojmë me popullin e Izraelit!”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *